DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
reklam
Google News

Azimut Yachts

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 17:41

Azimut Yachts

Azimut Yachts: Denizdeki Başarı Hikayesi

Azimut Yachts’un hikayesi, genç üniversite öğrencisi Paolo Vitelli’nin 1969’da Azimut Srl’yi kurmasıyla başladı ve o zamandan beri denizcilik dünyasına yön verdi.

Başarıya doğru ilk adımlar, 1970’te prestijli motoryat markalarının İtalya’da dağıtımını üstlenmesiyle atıldı. Azimut hızla operasyonlarını genişleterek dağıtımın yanı sıra kendi yatlarını tasarlamaya başladı. Amerglass ile ortak bir girişim olan AZ 43′ Bali gibi başarılı projelerle dikkat çekti.

1977’de AZ 32′ Targa’nın piyasaya sürülmesiyle Azimut, pazarın alt ucuna odaklanarak ürün yelpazesini genişletti. 1982’de ise fiberglastan yapılmış en büyük seri üretim yat olan Azimut 105′ Failaka’yı tanıttı.

1985’te Azimut, Benetti’yi satın aldı ve kendi üretimine başladı. Bu hamle, büyük çerçevesiz pencereler, elektrikli koltuklar ve ceviz iç mekanlar gibi inovasyonlarla sektörde devrim yarattı.

Doksanlı yılların sonlarına doğru yapılan yeni tersane alımları ve tesis yeniden yapılanmaları, Azimut’u yatların ve mega yatların öncü üreticisi konumuna taşıdı. Bu liderlik pozisyonu, Brezilya’daki tesisler gibi yeni yatırımlarla güçlendirilerek sürdürüldü.

Boats Group